Korzyści stosowania tlenoterapii hiperbarycznej w leczeniu boreliozy

 

Leczenie borelioza efekty Fizjosquad tlenoterapia hiperbarczynaZapalenie stawów, nieregularne bicie serca, dolegliwości neurologiczne (silne bóle głowy, utrata czucia), zaburzenie układu immunologicznego, zapalenie opon mózgowych, zanikowe zapalenie skóry czy żył powierzchownych to tylko nieliczne objawy niebezpiecznej i podstępnej choroby jaką jest borelioza. Nieleczona lub leczona zbyt późno może spowodować trwałe kalectwo!

 

Na całym świecie z roku na rok liczba chorych cierpiących na boreliozę masowo wzrasta. Do tej pory skala problemu wciąż nie jest jasna, gdyż wiele przypadków zachorowań nie zostało nawet zdiagnozowanych. Borelioza jest bardzo niebezpieczną chorobą odkleszczową, spowodowaną przez krętki Borrelia burgdorferi (Bb). Te spiralne bakterie umiejscawiają się głęboko w tkance mięśniowej oraz tkance nerwowej, ciężko wykrywalne przez układ immunologiczny, wywołują szereg, różnych objawów. Początkowo może występować zakażenie zlokalizowane w miejscu ukąszenia tzw. rumień wędrujący, któremu najczęściej towarzyszą objawy grypopodobne. Jednak niestety nie zawsze po ukąszeniu na skórze pojawia się charakterystyczne zaczerwienie. Pierwsze poważniejsze objawy mogą wystąpić nawet kilka miesięcy od zakażenia. Choroba zbyt późno lub błędnie zdiagnozowana osłabia szanse na efektywne leczenie, gdyż antybiotyki które nie zostały wdrożone bezpośrednio po kontakcie z kleszczem nie radzą sobie z eliminacją infekcji. (1,2)

 

 

Leczenie borelioza efekty Fizjosquad tlenoterapia hiperbarczynaOgromną szansą dla chorych cierpiących na przewlekłą, ciężką boreliozę okazały się, zabiegi z wykorzystaniem tlenoterapii hiperbarycznej. Jak wiadomo Borrelia burgdorferi jest bakterią, która świetnie rozwija się w warunkach, gdzie stężenie tlenu jest niższe niż w ziemskiej atmosferze, natomiast wysokie dawki tlenu działają na nią toksycznie. Tlenoterapia hiperbaryczna to zabieg, którego głównym celem jest dostarczenie jak największej ilości tlenu do organizmu. Dysponując ciśnieniem większym niż atmosferyczne, tlen z łatwością trafia w ogromnych ilościach do krwiobiegu, docierając do najbardziej odległych i najgłębiej położonych tkanek. Dodatkowo gromadzi się w dużych stężeniach w osoczu i płynie mózgowo rdzeniowym. Takie warunki powodują, iż bakterie borrelia burgdorferi ulegają zniszczeniu lub doprowadzone zostają do stadium nieaktywnych zarodników. (1)

 

Hbot to również zbawienna pomoc w pobudzeniu układu immunologicznego, który automatycznie zwiększa wytwarzanie leukocytów co pozwala skutecznie bronić organizm przed niebezpiecznymi bakteriami. Dodatkowym atutem terapii jest to iż działa w sposób bakteriostatyczny i bakteriobójczy. Hamuje rozwój i zakłóca zdolność bakterii do rozmnażania oraz atakuje bezpośrednio w ścianę komórkową bakterii, prowadząc do jej rozpadu i obumarcia. (1)

 

Leczenie za pomocą tlenu jest bezpieczną i sprawdzoną terapią wspomagającą antybiotykoterapię. Regularne sesje w komorze hiperbarycznej, sprzyjają angiogenezie. Nowo wytworzone naczynia krwionośne w dużej mierze ułatwiają transport antybiotyku do trudno dostępnych i słabo ukrwionych tkanek, co czyni ją bardziej efektywną. Ponadto zmniejsza stany zapalne a także łagodzi lub eliminuje objawy przewlekłej infekcji. Jest również świetną metodą na pozbycie się zbędnych produktów przemiany materii oraz wszelkich toksyn wytworzonych przez bakterie. (1,3)

 

Skuteczność działania zabiegów Hbot w leczeniu boreliozy potwierdziły badania, przeprowadzone przez dr Williama Fifea w 1998 roku. W badaniu wzięli udział pacjenci ze zdiagnozowaną boreliozą, u których objawy choroby utrzymywały się pomimo zastosowania antybiotykoterapii.

Końcowe wyniki Hbot przyniosły zdumiewające efekty. U ponad 85% badanych zaobserwowano poprawę! Nastąpiło całkowite wyeliminowanie lub znaczne osłabienie objawów choroby. (3)

 

 

Leczenie borelioza efekty Fizjosquad tlenoterapia hiperbarczynaW efekcie leczenia przy użyciu podwyższonego tlenu, może wystąpić reakcja Jarischa-Herxheimera, dochodzi wtedy do pogorszenia stanu zdrowia pacjenta i pojawienia się objawów tj. ból głowy, gorączka, dreszcze itp.  Taka reakcja jest dowodem śmierci krętków, gdyż w momencie, kiedy ich ściany komórkowe zaczynają pękać same uwalniają endotoksyny powodujące nieprzyjemne objawy. Taka reakcja może nastąpić od kilku dni do kilku tygodni od rozpoczęcia leczenia, jednak jest potwierdzeniem skuteczności zabiegów Hbot. (1)

 

 

Bibliografia

  1. Robert M., Lyme Disease and Treatment with HBOT, Lombard Hyperbaric Oxygenation Medical Center, Inc

http://hboxygen.freeyellow.com/id36.html

  1. http://www.borelioza.org/artykuly/focus.pdf
  2. http://oxymedica.pl/wskazania-do-tlenoterapii/borelioza/

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o