ZASTOSOWANIE TLENOTERAPII HIPERBARYCZNEJ W REGENERACJA PO ZABIEGACH CHIRURGICZNYCH

Decyzja o rozpoczęciu leczenia operacyjnego zawsze okazuje się trudna. Często operacja wiąże się z bólem, długim powrotem pacjenta do zdrowia i codziennej aktywności oraz ryzykiem wystąpienia skutków niepożądanych. Najczęstszymi i najpoważniejszymi powikłaniami pooperacyjnymi są przede wszystkim zakażenia, martwice czy obrzęki. W celu przyśpieszenia rekonwalescencji i uniknięcia tych przykrych komplikacji coraz częściej pacjenci korzystają z zabiegów tlenoterapii hiperbarycznej, której efekty są niebywałe!

Również hiperbaria tlenowa z wielkim powodzeniem wykorzystywana jest po zabiegach stomatologicznych, chirurgii plastycznej czy też po radio i chemioterapii u pacjentów onkologicznych. (1,2)

Gwarancją skuteczności tej metody jest dostarczenie do organizmu stu procentowego tlenu, który w warunkach powyżej 1,5 atmosfery gwałtownie wzrasta, jednocześnie łącząc się z hemoglobiną oraz osoczem w ogromnych ilościach transportowany zostaje do najbardziej odległych i niedotlenionych tkanek. Jak wiadomo w okresie pooperacyjnym zapotrzebowanie na tlen wzrasta. Brak tlenu jest czynnikiem powodującym liczne zakażenia w ranie pooperacyjnej, gdyż osłabia aktywność neutrofili, których głównym zadaniem jest ochrona przed infekcjami i chorobami. Również dochodzi do zaburzenia mikrokrążenia i hipoksji w efekcie czego proces gojenia się rany jest zacznie opóźniony.  (3,4)

HBOT jest niezawodną terapią leczenia tkanek niedokrwionych oraz tkanek zakażonych. Dzięki dostarczeniu maksymalnej ilości tlenu do organizmu, następuje zwiększenie produkcji kolagenu poprzez stymulacje fibroblastów oraz przyśpieszony zostaje proces regeneracji nabłonka. Ważne jest to, że w obszarach niedokrwionych spowodowanych gorszym ukrwieniem tkanek, tworzą się nowe naczynia krwionośne. Także, wyniki licznych badań potwierdzają, iż po zabiegach HBOT następuje ośmiokrotne zwiększenie krążących w organizmie komórek macierzystych. Takie efekty skutecznie przyśpieszają proces gojenia ran, likwidują obrzęki, siniaki, zmniejsza się ból, co zapewnia choremu dużo szybszą rekonwalescencję po zabiegu chirurgicznym.

Zabiegi w komorze hiperbarycznej wspomagają oraz poprawiają bakteriobójcze działanie leukocytów, które skuteczniej rozprawiają się z bakteriami beztlenowymi, nie dopuszczając do powstawania infekcji. Zaletą tej terapii jest także działanie przeciwzapalne. Dzięki zastosowaniu hiperbarii tlenowej liczba powikłań po zabiegach chirurgicznych uległa znacznemu zmniejszeniu. (4, 1)

Poniżej fragment wypowiedzi dr n. med. Macieja Naskręta, adiunkta w Zakładzie Medycyny Ratunkowej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

„Tlen wywołuje również dość spektakularny efekt, zwany w fizjologii efektem Robin Hooda – poprawia przepływ krwi w tkankach niedotlenionych, kosztem tkanek dobrze natlenionych, wpływa na tworzenie się naczyń krwionośnych tam, gdzie ich nie ma, gdzie ich zabrakło, powodując, że tworzą się nowe kanały, którymi może dotrzeć do tkanek, a także pobudzić komórki, które są odpowiedzialne za mechanizmy obronne, jak działanie antybakteryjne. Hiperbaria jest metodą numer jeden w przypadkach rozwoju zakażeń spowodowanych działaniem bakterii beztlenowych, które uwielbiają środowisko, gdzie nie ma tlenu. My zmieniając te warunki, powodujemy, że te bakterie po prostu zamierają” (5)

Korzyści płynące z zastosowania tlenoterapii to również wzmocnienie układu immunologicznego, usunięcie wszelkich toksyn z organizmu oraz przyspieszenie przemiany materii. (1)

 

 

Bibliografia

  1. http://komora-hiperbaryczna.pl/korzysci-tlenoterapii/chirurgia-ogolna-i-chirurgia-plastyczna/
  2. http://www.mml.com.pl/public/userfiles/MML_1_2014L.pdf
  3. Piotr Müller, Niedotlenienie w okresie pooperacyjnym, Czytelnia Medyczna,Borgis – Anestezjologia Intensywna Terapia 3/2007, s. 186-189

http://www.czytelniamedyczna.pl/344,niedotlenienie-w-okresie-pooperacyjnym.html

  1. Katarzyna Błochowiak, Jerzy Sokalski, Zastosowanie tlenoterapii hiperbarycznej w chirurgii stomatologicznej i szczękowo-twarzowej, Dent. Med. Probl. 2011, 48, 1, 55–60 ISSN 1644-387X

http://www.dmp.umed.wroc.pl/pdf/2011/48/1/55.pdf

  1. https://www.tygodnikprzeglad.pl/zycie-tlenem/

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o