ZASTOSOWANIE TLENOTERAPII HIPERBARYCZNEJ U CHORYCH PO PRZEBYTYM UDARZE MÓZGU

 

„Tlen jest najbardziej naturalnym lekiem, najważniejszym składnikiem odżywczym i elementem najbardziej niezbędnym do życia. Hiperbaryczna terapia tlenowa jest wyjątkowym i ważnym zabiegiem, który wykorzystuje tlen pod ciśnieniem do korekcji i leczenia chorych po udarze mózgu i traumatycznym urazie mózgu. (TBI).

Pierwsze kliniczne zastosowanie tlenu hiperbarycznego do leczenia pacjentów po udarze mózgu odnotowano w 1965 roku i wiele badan zostało przeprowadzonych od tego czasu udowodniając jego bezpieczeństwo i efektywność.” [1]

Fragment artykułu Joe Chal specjalisty w dziedzinie tlenoterapii.

 

Udar mózgu jest niewątpliwie jedną z głównych przyczyn trwałych uszkodzeń mózgu, prowadzących do niepełnosprawności. U chorych po przebytym udarze obserwujemy zaburzenia psychiczne, ruchowe a nawet utratę pamięci.

Prowadzone latami doświadczenia kliniczne wykazały, że samoczynne wyleczenie z udaru mózgu następuje w ciągu pierwszych 30 dni, czasami proces naprawczy trwa przez co najmniej 90 dni. Niegdyś twierdzono, że tkanka mózgowa umiera z powodu przerwania dopływu krwi transportującej tlen do mózgu, dzisiaj natomiast naukowcy są innego zdania uważają że nieaktywne obszary w mózgu mogą pozostać żywe miesiącami a nawet wiele lat po ostrych urazach.

Aby pomóc pacjentom neurologicznym w celu odzyskania funkcji motorycznych i umysłowych stosuje się programy terapeutyczne i rehabilitacyjne, są one niezwykle ważne, jednak mimo wszelkich starań ich skuteczność jest ograniczona.

Dzieje się tak ponieważ ludzki mózg normalnie zużywa 20% tlenu, który dostarczany jest do organizmu dzięki czemu pozwala na pracę 5-10% wszystkich neuronów. Niestety po przebytym udarze mózgu, w procesie rehabilitacji chory organizm potrzebuje dużo większej ilości tlenu do pełnej regeneracji. Obniżony poziom tlenu nie tylko powoduje obniżenie aktywności neuronów, ale również zapobiega powstawaniu angiogenezy w celu zastąpienia uszkodzonych naczyń krwionośnych i generowania nowych połączeń synaptycznych.

Na podstawie przeprowadzonych badań stwierdzono, że oddychanie stuprocentowym tlenem w warunkach podwyższonego ciśnienia atmosferycznego powoduje zwiększenie prawie 10 krotnie poziomu tlenu w organizmie. Wzrasta ilość tlenu w uszkodzonych tkankach mózgu, dzięki czemu dochodzi do odbudowy oraz regeneracji połączeń między neuronami, a także pobudza uśpione od dawna komórki do życia.[2]

Dr Shai Efrati wraz z innymi naukowcami z Uniwersytetu w Tel Aviv byli jednymi z pierwszych osób którzy chcieli zbadać wcześniejsze doniesienia dotyczące wpływu tlenoterapii hiperbarycznej u pacjentów po udarze mózgu. Wyniki przeprowadzonych badań były niesamowite, naukowcy potwierdzili fakt że wysokie stężenie tlenu może ożywić uśpione neurony nawet w trzy lata po udarze.

Naukowcy w celu przeprowadzenia badania zakwalifikowali pacjentów po udarze mózgu u których standardowa rehabilitacja nie przynosiła już efektów. Aby móc obserwować postępy zastosowano dwie metody obrazowania. Dzięki tomografii komputerowej można było identyfikować ewentualną martwiczą tkankę, natomiast za pomocą metody SPECT określano aktywność metaboliczną neuronów otaczających uszkodzone obszary.

W badaniu wzięło udział 74 pacjentów (6-36 miesięcy od przebytego udaru) których podzielono na dwie grupy. W pierwszej grupie natychmiast przeprowadzono terapie HBOT, natomiast w drugiej grupie dwumiesięczną terapie włączono dopiero po okresie dwóch miesięcy nieleczenia. Zastosowano 40 dwugodzinnych zabiegów HBOT odbywający się pięć razy w tygodniu,

Wyniki oceniono porównując zdjęcia zrobione przed terapią i po jej zakończeniu. Osiągnięte efekty były niesamowite, już po dwóch miesiącach terapii w komorze hiperbarycznej u chorych zaobserwowano znaczny wzrost aktywności neuronów. Pacjenci potwierdzali, że jakość życia zmieniła się na lepsze, nastąpiło cofnięcie się paraliżu, posługiwanie mową stało się łatwiejsze, a czucie bardziej wyraźne. Wykonywanie codziennych czynności nie sprawiało już ogromnych problemów, powoli pacjenci stawali się samodzielni dzięki czemu wchodzenie po schodach, czytanie, kąpiele stały się przyjemne.

Dzięki regularnym sesjom tlenoterapii można powodować znaczna poprawę neurologiczną u pacjentów po udarze,

  • Poprawa funkcji mitochondrialnych i metabolizmu komórkowego
  • Zmniejszenie obrzęków i stanów zapalnych mózgu
  • Zmniejszenie apoptozy
  • Eliminuje następstwa stresu oksydacyjnego
  • Przyspiesza rozwój nowych naczyń krwionośnych oraz poprawia ich przepływ
  • Powstają nowe komórki macierzyste, dzięki którym następuję szybka regeneracja wszystkich komórek i tkanek w organizmie.
  • Poprawa metabolizmu w tkance nerwowej.

 

Efekty leczenia udaru mózgu

Rys.1 Zdjęcie zrobione metoda SPECT 62 letniej kobiety po udarze niedokrwiennym, który wystąpił 14 miesięcy przed rozpoczęciem tlenoterapii. Po zabiegach HBOT nastąpiła znaczna poprawa deficytu perfuzji na lewej półkuli. Pacjentka odzyskała mowę, zaczęła ruszać samodzielnie prawą ręka w kierunku siły grawitacji, ruszać palcami i przytrzymać prawą nogę przeciwko grawitacji teraz potrafi samodzielnie wchodzić i schodzić po schodach, samodzielnie zjeść, wykąpać się oraz ubrać się, co wcześniej stanowiło ogromny problem.

Shai Efrati, i wsp., Hyperbaric Oxygen Induces Late Neuroplasticity in Post Stroke Patients – Randomized, Prospective Trial, PLoS ONE 8(1): e53716

Przeprowadzone badania obejmowały pacjentów u których udar wystąpił nie dłużej niż trzy lata przed tlenoterapią, jednak dr Erfati mówi że podobnych efektów mogą doświadczyć chorzy u których uszkodzenie mózgu nastąpiło 20 lat wcześniej.

Wyniki zadają kłam wiodącemu paradygmatowi, ponieważ pokazują bez najmniejszych wątpliwości, że neuroplastyczność można aktywować wiele miesięcy, a nawet lat po ostrym urazie mózgu

Mówi prof. Eshel Ben-Jacob członek zespołu dr Erfati. [2]

 

Dobroczynny wpływ tlenoterapii hiperbarycznej potwierdza również prof. dr hab. Alina Borkowska, specjalista w neuropsychologii, kierująca Katedrą Neuropsychologii Klinicznej Collegium Medicum UMK.

„Opisaliśmy przypadek pacjenta po udarze, którego przez lata nie można było leczyć. Dzięki tlenoterapii hiperbarycznej, którą zalecono mu z powodu przewlekłej rany, zaczął rozwiązywać krzyżówki, interesować się domem, rodziną. Stało się tak, bo hiperbaria tlenowa zmniejsza obrzęk mózgu, poprawia utlenowanie mózgu, zmniejsza aktywność czynników zapalnych i pobudza neurony do pracy oraz eliminuje następstwa stresu oksydacyjnego.”[3]

 

Bibliografia:

  1. http://joechal.salon24.pl/440776,joe-chal-hbot-leczeniu-urazu-i-udaru-mozgu
  2. Shai Efrati, i wsp., Hyperbaric Oxygen Induces Late Neuroplasticity in Post Stroke Patients – Randomized, Prospective Trial, PLoS ONE 8(1): e53716                                                                           http://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0053716
  3. http://magazyn.7dni.pl/344843,Oddychanie-stuprocentowym-tlenem-czyli-godziny-wolne-od-bolu.html

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o