Zastosowanie Tlenoterapii Hiperbarycznej u dzieci z zespołem Downa

Ponad 95% przypadków Zespołu Downa jest spowodowanych błędem w podziale komórek- Trisomią 21. Zwykle w normalnych warunkach dziedziczymy 23 chromosomy pochodzące od naszej mamy i 23 chromosomy dziedziczone od taty. Dzieci z zespołem downa dziedziczą jeszcze dodatkową kopię chromosomu 21, który jest replikowany w każdej komórce ciała. [1]

Chromosom 21 jest chromosomem z najmniejszą ilością DNA, zawiera jedynie 1,5% DNA komórki, jednak mimo tego posiada geny kodujące enzymy i białka które odgrywają ważną rolę w fizjologii komórek, w tym białko prekursora beta amyloidu, beta-syntazę cystaninową i dysmutazę ponadtlenkową, które są przyczyną patofizjologii T21. [2]

Ten dodatkowy materiał genetyczny zmienia przebieg rozwoju dziecka i powoduje niewłaściwe funkcje biochemiczne i fizjologiczne czyli, zostaje zmniejszona produkcja energii, następuje zmniejszenie glutationu, który znany jest ze swych silnych właściwości przeciwutleniających i detoksykujących, następuje spadek funkcji mitochondriów, dochodzi do zaburzenia równowagi neuroprzekaźników i reakcji redoks, wzmożony jest stres oksydacyjny, oraz powstają nieprawidłowości w naprawie DNA.

Niestety w przypadku dzieci ze stwierdzonym zespołem Downa mamy również do czynienia ze wzmożona apoptozą neuronów (śmierć komórkowa), dlatego bardzo ważnym elementem terapii jest pobudzanie organizmu do tworzenia nowych komórek- stymulowanie neurogenezy.

Po przeprowadzonych badaniach dotyczących wpływu tlenoterapii hiperbarycznej na dzieci z mutacją chromosomu T21 naukowcy stwierdzili, że dzięki dostarczeniu zwiększonej ilości tlenu do uszkodzonych obszarów mózgu jesteśmy w stanie pozytywnie wpłynąć na organizm dziecka, przynosząc mu wiele korzyści:

 • Zwiększa przepływ krwi do mózgu
 • Zwiększa dostarczanie tlenu do komórek
 • Działa przeciwzapalnie
 • Zmniejsza stres oksydacyjny
 • Poprawia funkcje mitochondriów
 • Mobilizuje komórki macierzyste ze szpiku kostnego do samoleczenia
 • Usprawnia leczenie przewodu pokarmowego
 • Zmniejsza neuropatie zapalną [2]

Rodzice potwierdzają, że po serii zabiegów HBOT jakość życia ich pociech zmieniło się na lepsze.
W 2011 roku tlenoterapii hiperbarycznej została poddana 9 letnia dziewczynka ze zdiagnozowaną Trisomią T21. Terapia ta polegała na zastosowaniu ciśnienia 1,3 ATA ze stopniowo wydłużającym się czasem zabiegu do 1,5 godziny. Terapia wykonywana była 2 razy dziennie przez miesiąc czasu. W trakcie trwania HBOT nie wniesiono żadnych zmian do schematu neurofeedbacku bądź suplementów, jedynie zastosowano nieznaczny wzrost witaminy C i koenzymu Q10.

Wyniki miesięcznej terapii były niesamowite, nastąpił zadziwiający wzrost skupienia, uwagi, funkcji wykonawczych oraz języka. Nie ma wątpliwości, że HBOT spowodowało zwiększenie funkcji mózgu. Zauważyliśmy, że głos naszej córki stał się bardziej wyrazisty i jasny, zaczęła używać bardziej wyrafinowane wzorce mowy.
Teraz potrafi płynnie opowiedzieć historię, co się wydarzyło w drodze przejścia ze szkoły do autobusu, do domu, podczas gdy wcześniej mówiła co się stało zupełnie bez kontekstu.

Nauczyciel matematyki naszej córki jest pod ogromnym wrażeniem poprawy jaka u niej zaszła. Nowo odkryte skupienie jest czymś o czym nauczyciele mogą jedynie pomarzyć w drugiej klasie szkoły podstawowej. Teraz funkcjonuje niezależnie i porusza się znacznie szybciej podczas wykonywania swojej pracy. Liczba matematycznych zadań które dziewczynka była w stanie rozwiązać przez minutę, wzrosła o ponad połowę, również znacząco wzrosła liczba czytanych przez nią słów na minutę. Pierwszy raz zdołała zapamiętać i przeliterować wyrazy.
Najlepsze jest to ze córka samodzielnie szykuje się do szkoły, wstaje, ubiera się a także przygotowuje swój własny lunch i przekąskę w czasie odpowiednim do jej wieku.
Mianowicie kiedy oczekujemy od 9 letniego dziecka wykonania czynności które zajmuje 30 minut, faktycznie nasza córka wykonuje je w czasie 30 min a nie 90 min jak wcześniej.
To całkowicie odmieniło nasze życie. Koniec z nieznośnymi porankami! Nasza córka jest naprawdę podekscytowana nowo odkrytą samodzielnością i odpowiedzialnością.

Jako rodzice nie powinniśmy pozwolić sobie czekać 10 czy 15 lat zanim najnowsze badania wkroczą w szeroko powszechna praktykę medyczną. Musimy bronić naszych dzieci tu i teraz.
Przez lato czytałyśmy wspólnie książki, rozwiązywałyśmy zadania jednak, znaczącej zmiany dokonaliśmy dodając tlenoterapię hiperbaryczną przez miesiąc. Za sprawą HBOT osiągnęliśmy neurogenezę potwierdzając, że zespół Downa jest chorobą skłonną do leczenia.
Kochamy nasze szczęśliwe poranki!” [2]

Relacja mamy 9 letniej dziewczynki
REPRINTED WITH PERMISSION, AUTISM SCIENCE DIGEST: THE JOURNAL OF AUTISMONE ISSUE 03

Kolejnym wspaniałym przykładem tego jak bardzo tlenoterapia hiperbaryczna jest pomocna u dzieci z mutacja chromosomową T21, jest imponująca 8 letnia dziewczynka chorująca na zespół Downa. Ta towarzyska mała dama bardzo potrzebowała nawiązać kontakt z rówieśnikami jednak mimo ogromnych chęci była nierozumiana i niedoceniana. Jej głównym problemem była mowa. Podczas trwania terapii HBOT w krótkim czasie zauważono pierwsze, niesamowite efekty.

Już po 7 zabiegach zauważyliśmy, że córka mówiła więcej niż kiedykolwiek! Sama zaczęła rozpoczynać rozmowę, a niektóre jej zdania zaczynają się od takich słów jak „Rzeczywiście …”, „Kiedy dorosnę …”, „Pamiętam kiedy …”. Na pytanie, które jej zadano, odpowiedziała „pozwól mi pomyśleć”.

Córka w przeciągu zaledwie dwóch tygodni wykazała się dużo większą dojrzałością i niezależnością. Zaczęła samodzielnie wstawać oraz ubierać się bez niczyjej pomocy, bez wątpienia poprawiła się jej jakość snu. Wygląda na to, że stała się bardziej czujna, skoncentrowana oraz zaczęła być zadowolona z samej siebie, zdecydowanie jest teraz pewniejsza.

Kilka miesięcy temu przed rozpoczęciem terapii hiperbarycznej razem z córką wspólnie musiałyśmy czytać książki, teraz po serii HBOT córeczka bierze książkę i samodzielnie ją czyta!”

Relacjonuje mama dziewczynki [3]

Pozytywne działanie HBOT również doświadczył na sobie 2 letni chłopiec z zespołem Downa. Rodzice z przykrością obserwowali bardzo powolny rozwój synka. Nie był on w stanie samodzielnie chodzić, a mowa sprawiała mu ogromne kłopoty, mimo że znał około 50 słów w ogóle ich nie wykorzystywał.

Byliśmy w ogromnym szoku jak zobaczyliśmy, że synek stoi samodzielnie na dwóch nogach i próbuje stawiać pierwsze kroki już po pierwszym tygodniu rehabilitacji tlenoterapii hiperbarycznej. Nie tylko poprawiły się jego zdolności fizyczne, również rozwinął się w innych dziedzinach. Zaczął wokalizować więcej niż kiedykolwiek.

Po 3 miesiącach od zakończenia terapii hiperbarycznej, nasz synek chodzi tak długo ile tylko zechce, nawet po wszystkich typach nawierzchni, również po schodach i w trudnym terenie.
Wokalizuje tak dużo ze czasami chcielibyśmy żeby był cicho!!!:) Używa ponad 75 znaków i próbuje naśladować każdy znak, który przynosi mu jakąś trudność.

Po zakończeniu zabiegów tlenoterapii hiperbarycznej nasz synek w ogóle nie choruje!

Dosłownie wszystko uległo zmianie na lepsze w tak krótkim czasie leczenia HBOT. Synek poczynił ogromne postępy, teraz jest zupełnie innym chłopcem.”

Relacja mamy 2 letniego chłopca [3]

Bibliografia:

  1. https://translate.google.pl/translate?hl=pl&sl=en&u=http://www.ndss.org/Down-Syndrome/What-Is-Down-Syndrome/&prev=search
  2. Jane Winans, MA, Norm Schwartz, MD, How Hyperbaric Oxygen Therapy Helped My Daughter with Down Syndrome, REPRINTED WITH PERMISSION, AUTISM SCIENCE DIGEST: THE JOURNAL OF AUTISMONE ISSUE 03
   http://c-doxmarketing.net/healingarts/wp-content/uploads/2014/05/Winan_ASD03.pdf
  3. http://www.oxygenunderpressure.com/category/down-syndrome/

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o